ZBM ZDROWIE

Czym jest osteoporoza?

16/05/2022, 11:08
Osteoporoza jest chorobą szkieletu, która polega na stopniowym zaniku masy kostnej  (obniżona gęstość i mineralizacja) prowadząc do osłabienia jej struktury, obniżając jej twardość i prowadząc do złamań. Na zachorowanie narażone są przede wszystkim osoby starsze, szczególnie kobiety w wieku okołomenopauzalnym, choć na osteoporozę mogą cierpieć także mężczyźni, a także osoby młode, kobiety z problemami hormonalnymi i dzieci. Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia zmian osteoporotycznych?
Osteoporoza czy osteopenia co je różni?

Osteoporoza dotyka głównie osób starszych i pacjentów onkologicznych, osteopenia może wystąpić nawet w wieku młodzieńczym. W przeciwieństwie do osteoporozy proces osteopenii jest na szczęście w większości przypadków odwracalny, zwykle wystarczy odpowiednia dieta, aktywność fizyczna oraz suplementacja wit D.
Przyczyny osteopenii

Rozwój osteopenii jest ściśle powiązany z niedoborem wapnia i problem z jego wchłanianiem do kości, związany z niedoborem witaminy D. Innym czynnikiem może być brak ruchu, długotrwałe przyjmowanie niektórych leków, choroby układu pokarmowego (np. celiakia) choroby krwi, nerek, reumatyczne, problemy hormonalne lub niedożywienie.

 
Więc czym jest osteoporoza?

 

Osteoporozę dzielimy na pierwotną i wtórną. Najczęściej występuje osteoporoza pierwotna która jest naturalnym procesem starzenia się. Na osteoporozę najbardziej narażone są kobiety w okresie menopauzalnym oraz mężczyźni w podeszłym wieku. Utrata mineralizacji kośćca jest nieuchronnym procesem związanym z wiekiem, rozpoczyna się już około 30-40 roku życia. Istnieje wiele czynników które przyspieszają proces osteoporozy są to:

·         zła dieta i niedożywienie

·         niedobór witaminy D i niedostateczna ekspozycja na światło słoneczne

·         palenie tytoniu

·         nadużywanie alkoholu

·         menopauza

·         mała aktywność fizyczna

Rzadziej występuje osteoporoza wtórna, będąca wynikiem innych chorób lub stosowania niektórych leków. Ta postać osteoporozy dotyczy osób w każdym wieku. Do przyczyn osteoporozy wtórnej należą:

·         zaburzenia hormonalne (nadczynność tarczycy, przedwczesna menopauza, endometrioza)

·         cukrzyca

·         choroby reumatoidalne

·         choroby układu pokarmowego (zaburzenia wchłaniania)

·         radioterapia i leczenie onkologiczne

 

 

Osteoporoza początkowo przebiega skrycie dlatego nazywana jest cichym złodziejem kości

Należy o myśleć zanim dojdzie do złamania kości. Osoby po 65 roku życia, kobiety po menopauzie oraz osoby z czynnikami ryzyka powinny przynajmniej raz w życiu wykonać badanie densytometryczne w kierunku wykluczenia osteoporozy. Szybka diagnostyka konieczna jest u pacjentów, u których wystąpiły objawowe złamania osteoporotyczne lub ich pośrednie oznaki:

·         obniżenie wzrostu

·         utrwalone garbienie (tzw garb starczy)

·         przewlekły ból kręgosłupa

 ·  garb starczy

Badanie densytometryczne jest bezpieczne, nieinwazyjne i bezbolesnym sposobem diagnostyki osteopenii i osteoporozy.

Densytometria jest badaniem rentgenowskim, które służy do oceny gęstości mineralnej kości. W centrum medycznym ZBM ZDROWIE wykonujemy densytometrię z bliższego końca kości udowej oraz odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Do przeprowadzenia badania konieczne jest podanie wieku, wzrostu oraz wagi pacjenta. Pacjent naświetlany jest promieniami X o niskim natężeniu. Wynik uzyskujemy od razu po badaniu.

 


 

Autor: Agata Dykta, Technik Elektroradiolog

Najnowsze

Nasi partnerzy

  • #1
  • #2
  • #3
  • #4
  • #5
  • #6
  • #7
  • #8
  • #9
  • #10
  • #11
  • #12
  • #13
Przychodnia
ul. Powstańców Warszawskich 64, 41-902 Bytom
Godziny przyjęć: Pon. – Pt. 7:00-18:00
Przychodnia
ul. Tarnogórska 6, 41-902 Bytom
Godziny przyjęć: Pon. – Pt. 8:00-18:00
ZBM Zdrowie Sp. z o.o.
KRS: 939266 Nip: 625-209-16-72
Regon: 276624287
ZOZ 24-00316
Nr umowy z NFZ: 125/210792
Go to top